Cesta za svobodou

06.12.2019 11:59

Cesta za svobodou.
Českoslovenští letci v perutích Britského královského letectva a jejich osudy po návratu do střední Evropy

   V pondělí 2.prosince 2019 jsem měl příležitost zúčastnit se konference pořádané Památníkem Lidice, Národním muzeem Praha s názvem"Cesta za svobodou".
Protože z Valašska převáděli naši pasekáři, učitel Cyril Mach a železničáři naše vojáky i příslušníky Obrany národa, kteří odcházeli do ciziny bojovat za republiku, tak se to týkalo i odbojářů z Valašska.
Byly tam uváděny nové poznatky historiků, z období II. světové války z východní i západní fronty. Velmi mne zaujal Dr. Jiří Rajlich z Prahy, Mgr. Filip Procházka i Ing. Vochyán z Brna.
Doporučuji všem kdož se mohou do konce ledna 2020 podívat do Prahy, ať si najdou čas na výstavu "Rytíři nebes" v areálu nádherně opraveného Národního muzea v Praze, kterou jsem měl možnost navštívit závěrem této konference a kterou uspořádalo Národní muzeum na Václavském náměstí.
V průběhu příštího roku použijeme náměty získané na koferenci při realizaci výstavy k období II. světové války, kterou připravujeme ve Valašském Meziříčí k 75. výročí konce II. svět.války v Evropě v zámku Žerotínů, kde chceme především připomenout vzácnou osobnost našeho politického života - prezidenta Budovatele Edvarda Beneše.

Z Valašského Meziříčí zdraví

Lojza Martinek

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode